Over 10 years we help companies reach their financial and branding goals. Engitech is a values-driven technology agency dedicated.

Gallery

Contacts

411 University St, Seattle, USA

engitech@oceanthemes.net

+1 -800-456-478-23

Tasarım

Yukarıdan Aşağı Tasarım (Top Down Design) nedir?

Yukarıdan aşağıya tasarım, bileşenler arasında karmaşık bağımlılıklara ve ilişkilere sahip ürünlerin geliştirilmesini basitleştirmek için CAD’de kullanılan bir metodolojidir.

Örneğin elektrikli bir spor otomobili ele alalım. Bir makine olarak işlevsel ve pratik olması gerekir. Arabanın silüeti, sürtünmeyi azaltmak ve pil gücünden tasarruf etmek için modernize edilmiştir.
 
Otomobilin altında batarya, kablo karmaşası, çipler, sensörler ve sayısız başka parça vardır.
 

Yukarıdan Aşağıya Tasarım Nasıl Çalışır?

İlk çalışma tipik olarak kavramsaldır ve otomobilin genel şekline ve işlevine odaklanır. Daha sonra çeşitli ekipler, ona güç veren ve sürücü kontrollerine izin veren dişlileri ve araçları ekleyerek ayrıntılar ve hareket üzerinde çalışabilir.

Farklı bir ekip farlar ve çamurluklar üzerinde çalışırken, ilkel bir aktarma organı ve diğer iç aksamları ekleyebilirler. Diğer bir ekip de, panellerin düzgün bir şekilde eşleşmesini sağlamak için dış kaplama üzerinde çalışırken, yine farklı bir ekip de altlarına oturan ve onlara bağlanan mekanizmalar ve diğer iç bileşenler üzerinde çalışabilirler.

Yukarıdan aşağıya tasarım, yöntemin tam anlamıyla bir tanımı değildir. Yalnızca, model ağacının en üstünde yer alan temel bir eskizden tasarım yapma ve ardından daha fazla karmaşıklık ekleme sürecini açıklar. Çiziminiz, tasarım amacını iletmek ve ek geometri için bir platform sağlamak için gerekli olan temel bileşenleri içerebilir.

En iyi yanı, yukarıdan aşağıya tasarım metodolojisinin geniş formatlı yazıcılar, MRI ve diğer tıbbi tarayıcılar, saç kesme makineleri gibi küçük cihazlar ve daha fazlası dahil olmak üzere hemen hemen her karmaşık makineye uygulanabilmesidir.
 

Yukarıdan aşağıya tasarım size üç farklı alanda avantaj sağlar.

  1. İskelet, önemli geometrik tasarım bilgilerini depolarken, boyutlar ve hesaplamalar PTC Mathcad gibi mühendislik yazılımları ile hesaplanıp, saklanabilir.
  2. Veriler, tasarım boyunca tüm bileşenlerle ve bunların özellikleriyle paylaşılabilir.
  3. Tüm bileşenler ve özellikler arasındaki ilişkiler de otomatik olarak yönetilir.

Sonuç olarak, bunun anlamı çok fazla zaman kazancı ve ciddi maliyet tasarrufudur. Yukarıdan aşağıya tasarım olmadan, bir modelin herhangi bir parçasında yapılacak küçük bir değişiklik büyük bir iş haline gelir, çünkü bu değişiklik tasarımdaki düzinelerce veya yüzlerce diğer bileşeni etkileyebilir. Yukarıdan aşağıya tasarımda, veriler iskeletten tüm tasarım bileşenlerine yayılır. Etkilenen bileşenlere otomatik olarak uygulanacağı için tasarımın hemen hemen her yerinde küçük veya büyük değişiklikler yapmak daha kolaydır. Değişiklik beraberindeki PTC Mathcad yazılımında saklanan hesaplamaları etkiliyorsa, bunlar da güncellenecektir.